Цікаві розробки

Позакласний захід з хімії для учнів 7-8-х класів.


 Тема: Моє  перше знайомство  з хімією
Мета:
Навчальна: сформувати елементарні поняття про складні неорганічні сполуки:оксиди,кислоти, основи і солі та їх використання в народному господарстві й повсякденному житті;
Розвиваюча: розвивати вміння і навички розпізнавати основні класи неорганічних речовин;
Виховна: сприяти  здоров’я зберігаючій активності  учнів, виховувати бережливе ставлення до природи.
Ведучий 1: Доброго дня! Ми починаємо першу зустріч з королевою всіх природничих наук і промислового виробництва- Хімією. Людина живе на Землі в матеріальному світі, жодного дня не обходячись без предметів виготовлених хімічною промисловістю або з її участю. Ознаками хімічних перетворень а саме хімічних реакцій є виділення або поглинання тепла, світла, зміна забарвлення, виділення газу, утворення або зникнення осаду, поява запаху.
Ведучий 2: Хімічна промисловість це одна з найважливіших галузей важкої індустрії, що виробляє мінеральні  та органічні добрива, хімічні засоби захисту рослин від шкідників, хімічні волокна, пластмаси. Лаки, фарби, синтетичні миючі засоби, продукти переробки нафти. Лікарські засоби, вибухові речовини, та харчові продукти. Є і негативні сторони хімічної промисловості що завдає шкоди навколишньому середовищу забруднюючи повітря,воду,грунт шкідливими відходами виробництва. Давайте запросимо Королеву ХІМІЮ,нехай вона краще нам розповість про себе.

Королева Хімія:
Дорогі учні!Хімію любіть і поважайте,як матінку свою!
Ви скажете – вона нам не потрібна.
Хімія оця гірка,смердюча….
Водночас же корисна і пахуча.
Без неї нам не їсти і не спати.
Не вмитись і не одягтись,
Не їздить і не покататись.
Та навіть не погратись-
Це треба добре памятать.
Бо все, куди не подивись в житті,
 без хімії як без води-
і ні туди, і ні сюди.
Ніде вам не пройти
Без формул і рівнянь
І без завдань, і без міцних хімічних знань.
А зараз діточки мої прийдуть
І вас в чудову казку
«Країну знань складних наук»
Сьогодні проведуть.
(виходять оксиди,кислоти,основи,солі, індикатори)

Ведучий 1: Ходить оксид по городу
Питається свого роду
Оксид: Ой,чи живі.чи здорові
Всі родичі оксидові?






Ведучий 1: Обізвалися основи
Основи: Ми живі і здорові
Всі родичі оксидові.
Хоч із вас ми утворились
Як водиці ви напились.
Та на цьому не спинились.
Стали дуже знамениті,
І велика внас рідня
По країні всій пішла
І у села і в міста.
Ведучий 1: Обізвалися кислоти-
Оксидові дяді й тьоті.
Кислоти: Ми , бач теж пішли від вас
(показують на оксиди)
Ми такі ж як і основи:
Як оксид ось цей  (показує на оксид СО)
Да води дадати,
Стане спрагу проганяти.
От вгадайте, хто це я,
Загазована вода.
Карбонатна кислота:
Карбонатна кислота.
І таких, як я, багато.
(показує  формули кислот)
Хлорид на,сульфатна,нітратна.
Тільки значення своє
Має кожен з нас значне.
Вчитель розповідє про значення кислот
Солі : щось ви дуже розхвалились.
(показує на основу і кислоту)
Дуже ви вже загордились,
Ви окремо дуже важні
І пекучі, і шипучі,і відважні,
А як вас змішати , враз –
То і зникнете в той час-
Ми ж виходимо із вас .
А вже значення яке      
Маємо ми всі значне-
Ми і в полі , і в городі,
І в печені і в смажені,
І в дівчатках і в хлопятках,
І на кожному столі.
Вчитель розповідє про значення солей.
Оксиди: Всі тут добре  виступали
Гарно рід свій прославляли,
Ті і нас не забували.
Тільки ще я розкажу,
В край оксидів поведу.
Вчитель розповідє про значення оксидів.
Індикатори:
Індикатори ми славні,
Та хоч тут ми і не звані,
А властивості в нас гарні.
Як би ми не маскувались,
Чи кислоти , чи основи
І солям ми скажемо враз-
Не сховатись вам від нас .
Треба нам лише краплинку-
І відразу колір змінимо:
Кислота – почервоніє,
Луг-основа посиніє,
Ну а сіль не зміниться.
Демонстрація дослідів
Три пробірки-1-кислота
2-основа
3-сіль
Додаємо у кожну пробірку по краплині фенолталеїну
Три пробірки-1-кислота
2-основа
3-сіль
Кидаємо в кожну пробірку лакмусовий папірець,.або універсальний.

 Індикатор : отже, бачите , як просто
Не потрапити в біду:
Руки й одяг зберегти
Від пекучої кислоти та їдкого лугу
Допоможу я усім,буду вам за  друга.
Оксид: Ви тут слухали сиділи
Та хоч щось ви зрозуміли?
Ще секрет вам розкажу-
Нас впізнать допоможу.
Ми ,оксиди, дуже просто:
У формулі всього
Два хімічні елементи,
А один з них Оксиген.
Основи : Ми. Основи, це не нове.
Лиш побачиш на папері
Знаки три ,й лише у нас
У кінці знайдеш ОН.
Кислоти : Нас кислот, запам’ятай-
«Н»спочатку, так і знай.
Як пізнаєш що це ми,
Руки й одяг бережи!
Солі : Ну, а солі, нас багато.
І, які ми не складні,
Легше так запам’ятати:
Все що тільки не вони
(показує на оксиди,кислоти,основи)
То вже точно будемо ми.

Ведучий 1: А тепер , щоб ви не сумували.
Щоб почуте всі згадали,
В гру зіграймо
І сполуки відгадаймо.
Ведучий 2: Показує картки з написами кислот,основ,солей,оксидів. Учні з залу відгадують, а ведучий роздає смайлики за правильні відповіді. Ведучі підбивають підсумки і нагороджують переможців.
 Корлева Хімія:
Як же гарно ви зіграли,
Моїх діток відгадали.
Бачу, добра зміна йде,
Так, ще  хімія не вмре.
Дуже дружна в нас сімя.
Хоча це іще не вся….
Тут нема молодших наших
(простих речовин)
І найстарших ділових
(органічних речовин).
Зрозуміли все ж таки,
Що не зможете без нас
Ви обходитись весь час.
Ні людина , ні тварина,
Ні будівля, ні поля-
Скрізь , де оком проведеш,
Нас усюди ти знайдеш.

Усі разом:
Всі ми живі і здорові,
Всі родичі оксидові.
Треба лиш запам’ятати:
Щоб із нами справу мати-
Грунт і воду зберігати.
Атмосферу та ліси пильнувати і берегти-
Все це цінності Землі!
Зараз до Вашої уваги казка учениці 7-Б класу Захарової Аріни.
Учитель:
Всі ви зрозуміли, що хімія – це цікава і корисна наука. Колись ви не вміли читати і не знали букв. А тепер перед  вами відкривається світ книг. Так буде і з хімією, якщо ви вивчите її грамоту, то і з нею не буде турбот. Подякуємо  усім учням , які  провели нас країною складних речовин.



Тема.  ОСНОВИ: поняття, склад і назви, класифікація, виявлення, використання
    Мета уроку:  проконтролювати знання учнів про склад основ; вивчити фізичні властивості основ; активізувати пізнавальну діяльність учнів на всіх етапах уроку; розвивати їх логічне мислення та творчі здібності; виховувати витримку, силу волі, уміння співпрацювати та    об’єктивно оцінювати свою роботу та роботу інших учнів.     Тип уроку: комбінований
ДЕВІЗ УРОКУ
НАВЧАЄМОСЯ    НЕ         ЗАРАДИ  ШКОЛИ,  А   ЗАДЛЯ    ЖИТТЯ …
СЕНЕКА
(давньоримський філософ)
Хід уроку
1.Організіційний момент
2.Актуалізація
1.     1.Які класи неорганічних сполук Вам відомі?
1.     Що таке Оксиди?
2.     2.Що таке солі?
3.     3.Що таке солі?
4.     4.Перевірка знань кислот по карткам.
3.Мотивація
В дві колонки виписати оксиди, кислоти. В окрему колонку виписати тих, хто лишився.
Гра “Хрестики – нулики” Слайд3
Як Ви вважаєте до якого класу відносяться сполуки 3-го стовпчика, чітку відповідь Ви дасте після вивчення нової теми.
Отже тема уроку:
.  ОСНОВИ: поняття, склад і назви, класифікація, виявлення, використання
4 Нова тема
Ме(ОН)n 
Основи – це складні речовини, в яких атоми металів зєднані з гідроксигрупою(Слайд 6)
НАЗВИ   ГІДРОКСИДІВ УТВОРЮЮТЬСЯ   ТАК : Слайд7










назва металу  +  гідроксид                                   NaOH
натрій  гідроксид
Якщо метал має змінну валентність :
назва металу + валентність металу +гідроксид   
 Fe(OH)3 ферум  гідроксид 



     В горизонтальному ряду знайти речовину,яка відрізняється від двох інших.
Гра “Третій зайвий  Слайд 8
Класифікація основ Слайд 9               
                                                                 
Фізичні властивості основ Слайд  10
Техніка безпеки Слайд 11
Лабораторні досліди : "Дії
на індикатори "Слайд 12
 
 
Використання основ Слайд 13
Узагальнення
Завдання1.
Кислоти                                                     H2S
                                                        
                                                                                                      
Солі                                                             MgO
                                                                     KOH
                                                                     BaO
Основи                                                        K2S
                                                                               
Оксиди                                                                             
                                                                  Mg3(PO4)2
Завдання 2
Учні заповнюють таблицю Слайд 14
Завдання3
Складіть формули гідроксидів Слайд 15
 



Завдання 4 слайд 16
Домашнє завдання Слайд 17


КВН з хімії для 9 класів

КВН з хімії для 9 класів

Мета: Поглибити знання учнів по хімії, сформувати уявлення про тісний зв'язок хімії з іншими предметами та про важливість знань з хімії для освіченної, ерудованої людини



Хід проведення

1-й ученьНас хімія — наука-чарівниця —

      Бере в свої долоні, мов цариця.

      І каже: все вам дам, аби природі

      Ви мною не завдали шкоди.

2-й учень.       Зайдеш у кабінет хімічний,
Навколо пластмаси органічні
І речовини різні металічні,
І Менделєєв у таблиці вічний.
3-й ученьПро одяг також слід нам пригадати.
      Все до лиця — нема чого сказати.
      І верх, і низ — без хімії ні кроку,
      Усі ми тут гарнесенькі нівроку.
      Це все вона — чудесниця-наука,
      Хоча для когось і велика скука.
. Навколишній світ різноманітний і загад­ковий. Наша наука-чарівниця розкриває свої таєм­ниці. У світ хімічних перетворень ми з вами й поман­друємо. Учні девятих класів  продемонструють свої знання. Вони презентуватимуть усілякі чудеса й розкри­ють таємницю кожного з них.
Отже,  прийшов час ознакомиться з командами


1 Конкурс командам «Привітання»
2. Конкурс командам «Вікторина»
Необхідно дати правильні відповіді на запитання, якщо команда дає неправильну відповідь на запитання, то інша команда пропонує свій варіант відповіді.
Кожна правильна відповідь оцінюється 1 балом.
. Отже наші запитання команді
---------------------------------------”.
1. Назва якої країни походить від назви одного з благородних металів. (Аргентина).
. Для команди
---------------------------
2. Який хімічний елемент пахне часником. (Фосфор).
Ведучий 2.
3. Слово – це срібло, а що таке золото? (Мовчання).
Ведучий 1.
4. Який газ є найпоширеніший за масовою часткою в повітрі? (Азот).
Ведучий 2.
5. Нестача якого елемента в організмі людини викликає карієс зубів? (Флор).
Ведучий 1.
6. Яка речовина нездатна горіти, але її часто доводиться гасити? (Вапно).
Ведучий 2.
7. Які речовини змінюють своє забарвлення в різних середовищах? (Індикатори).
Ведучий 1.
8. Який учений відкрив закон збереження маси речовин? (Ломоносов).
Ведучий 2.
9. Скільки води в організмі людини? (70%).
Ведучий 1.
10. Вертикальний ряд подібних за властивостями елементів. (Група).

Ведучий 2. Надаємо слово журі для підбиття підсумків.

3 Конкурс командам «Домашнє завдання»
Команда 9-А
http://youtu.be/SJeWvoFgQyI 
Команда 9-Б

http://youtu.be/CUFQx8MfS1I
4 Конкурс командам
. Змагання між капітанами.
 Отже, із запропонованого переліку хімічних елементів складіть якомога більше складних речовин, утворених двома елементами. Кожна правильна формула – 1 бал. Для виконання завдання – 1 хв.
(На плакаті написані знаки хімічних елементів – Н, О, Р, S, N, Fe).
А тепер надаємо слово журі для підбиття підсумків капітанського конкурсу і конкурсу
5Конкурс командам «Хімія і кулінарія»
1.     Який з цукрів найсолодший?(Фруктоза)
2.     Як називається «вінегрет» з металів? (Сплав)
3.     Як називається окрошка з точки зору складу? (Суміш)
4.     Який метал називають металом консервної банки?(станум, олово
5       В яких харчових продуктах міститься багато Ферум?(гречка, соя, какао)
6       На який хімічний елемент багата ламінарія:  морська капуста, бурі водорості
(ЙОД)
І останній конкурс це «Захист газет або проектів»

 
А тепер надаємо слово журі для підбиття підсумків 
 
Спасибі Вам друзі за Вашу увагу
За Вашу сердечну та дружню повагу
За оплески щирі за теплі посмішки
Хотілось би з Вами побути ще трішки
Прощатись нам настав вже час
Прощатись нам настала вже пора
Усім  я Вам бажаємо добра

Комментариев нет:

Отправить комментарий